Beton antysmogowy – co to takiego?

Nie da się ukryć, że smog staje się poważnym problemem i zagrożeniem w wielu polskich miastach. Tegoroczne badania pokazują, że przykładowo Wrocław niejednokrotnie wykazywał większy stopień zanieczyszczenia powietrza, niż na przykład Delhi, będące uznawanym za jedno z najbardziej zatłoczonych miast na świecie. Problem nasila się w sezonie grzewczym, tj. w okresie jesiennym i zimowym. Samorządy gorączkowo szukają rozwiązań i często znajdują je pod postacią najnowszych technologii. Wydawać się może, że odpowiedzią na wciąż rosnący smog może być beton antysmogowy, opracowany przez firmy Górażdże i Skanska.

Czym jest beton antysmogowy?

Coraz większa liczba polskich miast jest zainteresowana innowacyjnym wynalazkiem, który zupełnie może odmienić oblicze miejskiego krajobrazu. Mowa tutaj o betonie antysmogowym, który został już przetestowany z powodzeniem w Krakowie, Warszawie czy Częstochowie. 

Otóż, beton antysmogowy opracowany został w celu pochłaniania zanieczyszczeń z powietrza – a tym samym, zmniejszenia poziomu smogu w polskich miastach. I nie są to tylko czcze przechwałki. Jego działanie zostało udowodnione przy pomocy rzetelnych pomiarów. Jak wyglądało badanie?

Technologia została przetestowana na terenie chodnika wylanego z betonu antysmogowego. Obszar badania obejmował 350 mkw. Dane zostały pozyskane przy pomocy stacji pomiarowych. Takie same stacje działały na obszarze, na którym zielony beton nie występował. Efekty badania były naprawdę imponujące. Jednoznacznie wykazano, że na obszarze, gdzie został wykorzystany beton antysmogowy, w powietrzu znajdowało się o 30% mniej dwutlenku azotu, w porównaniu do miejsca, gdzie zielonego betonu nie było. 

   

Jak działa beton antysmogowy?

Wystarczy nieco zmienić recepturę produkcji tradycyjnego betonu, by ten zyskał właściwości pochłaniające smog. W składzie tego rewolucyjnego wynalazku znaleźć można na przykład dwutlenek tytanu. Dzięki niemu związki azotu, które są częścią składową smogu, rozpadają się na powierzchni zielonego betonu i są zwyczajnie spłukiwane przez deszcz. Co ciekawe, zielony beton nie ma daty ważności – działa przez cały okres użytkowania. 

Receptura zielonego betonu została opracowana przez specjalistów. Dodawanie dwutlenku tytanu do szkła było już wcześniej popularne w budownictwie. Obecnie – dzięki powstaniu zielonego betonu – może ratować polskie miasta przed zanieczyszczeniem powietrza. 

Na sam koniec dodać trzeba, że sam proces produkcji betonu antysmogowego jest nieco droższy, niż tradycyjnego betonu. Mowa tutaj o różnicy w cenie rzędu kilkunastu procent. Niemniej jednak, coraz więcej firm wykazuje postawę proekologiczną i zamiast na jak największe obcinanie kosztów, stawia na ochronę planety. 

Podsumowując, beton antysmogowy wydaje się być odpowiedzią na rosnące zagrożenie ze strony smogu. Wystarczy, żeby polskie miasta wzięły go pod uwagę przy planowaniu inwestycji różnego rodzaju. Więcej informacji na jego temat można znaleźć pod adresem: https://www.gorazdze.pl/pl/gorazdze-beton.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *