O czym pamiętać budując dom?

O czym trzeba nie zapominać, jaki jest koszt budowy domu, gdzie uzyskać te informacje? Zapraszamy do lektury naszego poradnika. W trakcie budowy domu, sprawą ważną, aczkolwiek niewidoczną w rezultacie ostatecznym jest zbrojenie betonu. Właściwie zrobione, stanowi zapewnienie dłuższej żywotności naszego domu.

Takim materiałem stosowanym do zbrojenia jest stal. Ma miejsce ona w różnych klasach, które mają swoje gatunki,a te swoje charakterystyki. Również ważne jest zbrojenie schodów betonowych. Są one tak samo narażone na obciążenia jak inne elementy wykonane z tego materiału.

Ważne jest także, aby już podczas budowy domu, odpowiednio zabezpieczyć ściany przed zawilgoceniem. Dobrze zastosowane hydroizolacje zabezpieczą dom na długie lata i sprawią, że będziemy czuć się w nim komfortowo. Wykorzystywane do tego celu masy powinny być elastyczne, tak aby nie pękały pod wpływem zmian temperatury czy ruchów budynku. Bardzo popularne są masy bitumiczne czy różnego rodzaju lepiki asfaltowe. Dość liczną grupę produktów, z których możemy postawić jak i wykończyć dom są wyroby ceramiczne. Oprócz najpopularniejszej cegły można znaleźć pustaki ceramiczne lub różnego rodzaju dachówki.
Kiedy już nasze upragnione 4 ściany będą stały, trzeba będzie pomyśleć nad materiałem elewacyjnym – to on w dużej mierze decyduje o tym ile kosztuje wybudowanie domu. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są okładziny ceramiczne zawieszane na ruszcie. Mimo tego, że płytki ceramiczne są używane głównie we wnętrzach, mają one swoje zastosowanie także jako materiał elewacyjny.

Warto zadbać by nasza nowa elewacja nie została prędko zniszczona i zanieczyszczona przez deszcz. By je przed tych obronić trzeba zamieścić system rynnowy. Efektywnie uchroni on ściany domu przed wilgocią a też pozwoli na jej odprowadzenie do odpływu i pokierowanie jej w odległości od budynku. Obecnie dostępne są rynny plastikowe, aluminiowe, stalowe, tytanowo-cynkowe czy też rynny miedziane. Tak urozmaicona oferta rynien na pewno umożliwi nam wybranie właściwej do naszego domu. Ważnym elementem, który ma znaczny wpływ na wygląd naszego nowo wybudowanego domu jest wybranie właściwych okien oraz drzwi. Prócz wyglądu, ich zdolności akustycznych i termicznych, bardzo ważne są okucia. Odpowiednio dobrane, na pewno ułatwią nam życie.

Okna w naszym domu powinny być solidnie uszczelnione. To właśnie uszczelki chronią wnętrze domu przed stratą ciepła, które bardzo często wytwarzane jest przez grzejniki.
Innym rozwiązaniem, które umożliwi nam uszczelnienie okna, jest silikon budowlany. Za pomocą swojej idealnej przyczepności do niemalże wszystkich materiałów budowlanych, mogą być wykorzystywane prawie w każdym miejscu. Istotnym wykończeniem takiego okna jest parapet okienny zarówno zewnętrzny jak i wewnętrzny. Pełnią one funkcje dekoracyjne i konstrukcyjne. Duża oferta producentów umożliwi nam wybór właściwego materiału na parapet zewnętrzny lub wewnętrzny.

Gdy nasz dom został wybudowany i zamknięty, pora na udekorowanie wnętrza. Jednym z istotniejszych pomieszczeń jest łazienka. Powinna ona być udekorowana z gustem i właściwie do gabarytów pokoju. Planując jej wyposażenie, trzeba zastanowić się które urządzenia sanitarne powinny się tam znajdować – wanna, prysznic z brodzikiem lub bez, umywalka, toaleta, grzejniki łazienkowe i bardzo dużo innych, też przydatnych elementów.
Coraz bardziej znanym i lubianym podłogowym materiałem wykończeniowym jest korek. Właściwie zaimpregnowany, może mieć swoje zastosowanie także w łazience. By powiększenia bezpieczeństwa użytkowników poruszających się gołymi stopami po mokrej podłodze można użyć maty łazienkowe czy dywaniki. Aranżując wnętrze takiego pomieszczenia jak łazienka nie wolno opuścić ważnej rzeczy jaką jest jej oświetlenie. Można użyć zwykły włącznik światła lub też ściemniacz oświetlenia, który umożliwi nam regulację natężenia światła co podkreśli kolory ścian jak te z projektoskopu jako przykłady.

Równie ważne jak budowa domu lub jego urządzanie, jest zrobienie odpowiedniego miejsca, w którym będziemy mogli zrelaksować się na zewnątrz. Aby nasz ogród był funkcjonalny, dobrze urządzony a przede wszystkim radował nas przez wiele lat, warto prace rozpocząć szybko. Może dobrym pomysłem jest wędzarnia w ogrodzie? Na pewno będzie to ciekawe rozwinięcie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *