Wymiana strun w gitarze – jak się do tego zabrać?

Czy wiesz, że lutnik warszawa to zawód, który nadal cieszy się sporym zainteresowaniem? Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ niezmiennie od lat to gitara należy do najpopularniejszych instrumentów muzycznych na całym świecie. Gitarę za niewielkie pieniądze można kupić i szybko można nauczyć się na niej grać przy pomocy internetowych tutoriali czy tradycyjnych podręczników.

Niestety, każdy rodzaj gitary wymaga czasem naprawy bądź konserwacji. Z tego właśnie powodu zawód lutnika jeszcze nie umarł, a fachowcy cieszą się dużym zainteresowaniem. Na wizytę u dobrego lutnika czasami trzeba poczekać nawet kilka dni. W tym tekście powiemy sobie co nieco na temat pracy lutnika oraz w jaki sposób może nam on pomóc, kiedy nasze struny będą wymagały szybkiej wymiany.

Struny w gitarze po prostu zużywają się i wiele zależy od tego jak często korzystamy z naszego instrumentu, jakiego rodzaju jest to sprzęt, jakiej jakości mamy struny oraz jaki jest nasz poziom zaawansowania w grze na tym instrumencie. Cena usługi wymiany strun waha się w granicach od kilkunastu do nawet kilkuset złotych, a wszystko zależne jest od tego, jakie oczekiwania należy spełnić. Kiedy struny w gitarze trzeba wymienić, kto może nam pomóc i czy warto zajmować się tym na włąsną rękę?

Wymiana strun w gitarze – kiedy jest to konieczne?

Odpowiedź na to pytanie jest prozaiczna – kiedy struny są uszkodzone! Uszkodzenie nie musi być od razu widoczne gołym okiem.  Oczywiście, jeśli struna jest pęknięta zobaczymy to od razu, jeśli natomiast tylko się naciągnęła bądź wytarła gitara da nam o tym znać, kiedy dźwięki się z niej wydobywające nie będą cieszyły naszego ucha. Dodatkowo, znacznie szybciej zorientujemy się, że coś jest nie tak w przypadku gitary elektrycznej, czy basowej, niż w przypadku gitary klasycznej bądź akustycznej.

Wymiana strun w gitarze – kto może nam pomóc?

Oczywiście, fachowcem, który może udzielić nam profesjonalnej pomocy jest lutnik. Zakłady lutnicze nadal funkcjonują i najlepiej takie usługi jest załatwiać w trybie stacjonarnym. Kiedyś lutnicy zajmowali się głównie budową i tworzeniem nowych instrumentów muzycznych. Dziś ich rola nieco zmieniła się i przede wszystkim ich praca polega na naprawianiu gitar. Lutnicy zajmują się zarówno gitarami amatorów, jak i profesjonalnych muzyków. Lutnicy również bardzo często zatrudniani są etatowo w teatrach bądź filharmoniach.

Wymiana strun w gitarze – dlaczego nie warto robić tego na własną rękę?

Pamiętaj, że jeśli naprawdę twoja wiedza i umiejętności w zakresie konserwacji i naprawy instrumentów muzycznych nie są na najwyższym poziomie, nigdy nie warto jest robić tego na własną rękę. Nieumiejętna naprawa gitary i wymiana strun może tylko pogorszyć sprawę, a struny zupełnie nie będą stroić we właściwy sposób.

Gdzie znaleźć najlepszy zakład lutniczy na wymianę strun?

Interesuje Cię lutnik w Warszawie? Wybierz zakład lutniczy, któremu ufasz. Nie warto jest iść w niesprawdzone miejsce, szczególnie jeśli masz drogą gitarę i chcesz cieszyć się jej dobrym stanem przez długie lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *